PAROJE • KÜRESEL ŞİRKET BİRLEŞME ve SATIN ALMA (M&A) İŞLEMLERİ KOVİD19’DAN NASIL ETKİLENDİ – YATIRIMCILARI BEKLEYEN YENİ FIRSATLAR NELER

KÜRESEL ŞİRKET BİRLEŞME ve SATIN ALMA (M&A) İŞLEMLERİ KOVİD19’DAN NASIL ETKİLENDİ – YATIRIMCILARI BEKLEYEN YENİ FIRSATLAR NELER

Son yedi güne baktığımızda, taraflar arasında anlaşmaya varıldığına dair kamuoyu duyurusu yapılandan daha fazla sayıda, görüşmesi sonlandırılmış M&A işlemi görünmekte. Bilgisayar ve yazıcı üreticisi HP’yi satın almak için Xerox Holdings tarafından yapılan 35 milyar dolarlık teklif de şuan için rafa kaldırıldı. Xerox’un teklifini geri çekmesine neden olan piyasa koşulları aslında M&A işlemlerinin hem bugünü hem de yarını için herkese bir nebze ışık tutuyor. Şu bir gerçek ki geleceğe dair belirsizlikler ve yaşanan ani nakit krizi, şirketlerin iddialı genişleme ve büyüme planlarını dizginlemeye başladı.

2020 yılına girerken şirketlerin birçoğu şüphesiz böyle bir yıl beklemiyorlardı. Son on yıllık dönemde tarihin en büyük şirket birleşme ve satın alma işlemleri gerçekleşmişti. JP Morgan’ın 2020 Yılı Küresel M&A Görünümü Raporunda geçen yıl açıklanan M&A işlemlerinin toplam hacmi 4,094 milyar dolar olarak belirtildi. Fakat Kovid19 pandemisi sonucu borsalarda ve şirket hisselerinde yaşanan ağır kayıplar ve şirketlerin kredi/borç bulma imkânlarının giderek daralması, Mart ayında M&A işlemlerini durma noktasına getirdi.


Öyle görünüyor ki bu yıl M&A işlem hacmi yaklaşık %35’lik bir düşüş göstererek 2013 yılında gerçekleşen 2,8 milyar dolarlık işlem hacminden bu yana en düşük seviyeye gerileyecek. Fakat yatırımcılar daha şimdiden pandeminin diğer tarafında bekleyen, özellikle de krizle birlikte daha parlak hale gelen bazı yeni sektörlerde M&A fırsatlarına odaklanmaya çalışıyorlar.

Bloomberg tarafından bankacılar ve aracı kurumlar nezdinde yapılan bir araştırma ile hangi sektörlerin yeni fırsat olarak değerlendirileceği, şuan hangi stratejik anlaşmaların hala anlamlı olduğu ve özel sermaye şirketlerinin finansal kaynaklarını bu fırsatları/hedefleri yakalamak için kullanıp kullanmayacakları hususlarında uzman ve tecrübeli isimlerden görüş ve değerlendirmeleri alındı.

S&P 500 (yıl başından bu yana % 18 düştü) başta olmak üzere tüm dünya borsalarında yaşanan kayıplar ve ABD istihdam verilerinin 2008-09 global finans krizi dönemindekilerden bile kötü gelmesi, pandeminin küresel etkisinin beklenilenden de uzun sürebileceğine işaret etmektedir.  ABD havacılık endüstrisinin önemli tedarikçilerinden olan Woodward Inc. ve Hexcel Corp. bir süredir devam ettirdikleri birleşme planlarını rafa kaldıklarını açıklamaları ve bu durum M&A planlarının ve görüşmelerinin artık günlük kararlarla bile değişebileceğini göstermektedir.

Goldman Sachs Group Inc. sermaye piyasaları yöneticisi David Ludwig, “ayı piyasalarının” hızla geri çekilme eğiliminde olduğunu, yatırımcıların bu olumsuz durumun fazla uzun sürmeyeceğine kanaat getirdikten sonra, tüm sektörlerde önemli bir canlanma beklediklerini ve bu beklentilerinin de makul bir süre içerisinde gerçekleşmesini umduklarını dile getirdi.

Kovid19’un tedavisine yönelik olarak şirketler arasında yaşanan ilaç ve aşı yarışı, bu süreçte sağlık sektörünü ön plana çıkardı. Dev ilaç şirketleri, virüs için deneysel yöntemler geliştirmek amacıyla küçük biyo-teknoloji firmaları ile işbirliği yaparken, ABD Sağlık Bakanlığı ile bir aşı üzerinde çalışmak için anlaşma yapan Johnson&Johnson’un hisseleri biranda yükselişe geçti. Finansal danışmanlık firmaları, salgın nedeniyle şu an zor günler geçiren sağlık sektörüne ilaç ve malzeme tedariki sağlamaya odaklanan birçok şirketin, yakın zamanda güçlerini birleştirerek daha fazla rekabet avantajı elde etmek adına bazı hamleler yapabileceklerini ve böylece bu sürecin potansiyel bir M&A dalgasına yol açabileceğini ifade ediyorlar.

Dünyanın en büyük servet yöneticisi firmalarından birisi olan İsviçre merkezli UBS Grouop AG Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Bölgeleri (EMEA) M&A Yöneticisi Nestor Paz-Galindo, sağlık sektörünün bu kriz sonucunda ortaya çıkacak fırsatlardan yararlanabilecek sektörlerden birisi olduğunu ve krizden en az etkilenecek olan sektörlerden birisi olacağını belirtiyor.  

2020 yılının en büyük M&A anlaşmalarından birisi olan Thermo Fisher Scientific Inc.'in 10 milyar dolara Qiagen NV'yi satın alması, Kovid19’un, bir pandemi olarak kabul edilmesinden sadece günler önce açıklanmıştı. M&A işleminin hedef firması olan Qiagen NV, virüslerin tespitine yönelik test araçları geliştiren ve kişilerin kendi kendilerine uygulayabildikleri çeşitli sağlık test kitleri üreten bir firma idi. Geçtiğimiz iki aylık süreçte toplam üretimini % 80'e varan oranlarda artıran firma, artan talep karşısında ürettiği kitleri müşterileri arasında belirli sayılarda paylaştırarak satış yapmak zorunda kaldı.

İlaç sanayi, halka arzlar açısından neredeyse can çekişen bir piyasa için parlak bir umut ışığı oldu. Klinik aşama kanser tedavisi geliştiricisi olan Zentalis Pharmaceuticals Inc. hisseleri Cuma günü New York borsasında % 29 değer kazandı. Bank of America Corp. Global M&A Yöneticisi Patrick Ramsey yaşanacak ekonomik toparlanmadan yararlanacak sektörlerin ilk sırasında teknoloji ve sağlık alanında faaliyet gösteren şirketler olacağının altını çizdi. 

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden birisi olan Microsoft Corp. Mart ayının ikinci yarısında açıkladığı anlaşma ile bu yılın en önemli M&A işlemlerinden birisini gerçekleştirdi. 5G yazılım üreticisi Affirmed Networks Inc.'i 1,35 milyar dolara satın alan Microsoft, böylece yüksek teknoloji alanında faaliyet gösteren firmalara yönelik devam eden yatırım iştahını da göstermiş oldu.

Borsalarda yaşanan sert düşüşler bazı yatırımcılar için kaçırılmayacak fırsatlar sunmaya devam ediyor. Değeri düşen hisse senetlerini satın alan yatırımcılar, kriz sonrasında yaşanacak toparlanma ve bunun hisse senetlerine yansıması ile birlikte oldukça cazip avantajlar elde edecekler.

2020 yılı içerisinde şu ana kadar yapılan en büyük anlaşma olan ve sigorta sektörünün iki dev firmasını birleştiren M&A işlemi sanki kriz için özel tasarlanmış gibi görünüyor. Aon Plc.’nin Willis Towers Watson Plc.’yi 30 milyar dolara satın alması ile bu ortaklık dünyanın en büyük sigorta aracı şirketine ve sigorta fiyatlarını belirlemede de küresel bir güce dönüştü. Bu ortaklık aynı zamanda yeni şirketin yaşanmakta olan küresel oynaklıkla daha iyi başa çıkabilmesi adına önemli bir fırsat sundu.

Bank of America Corp. Global M&A Yöneticisi Patrick Ramsey “Piyasalar toparlandığında çok fazla ortaklık anlaşması görmeyi bekliyoruz. Ortak Girişim (Joint Venture) kurulması alanında da birçok yeni diyalog oluşacağına inanıyoruz” dedi.

Kriz sonra ekonomik istikrar tekrar sağlandığında, ilk anlaşma dalgasının, tedarik zinciri sorunlarını düzeltmek veya faaliyetlerini yeniden şekillendirmek isteyen şirketlerden gelebileceği öngörülüyor. Citigroup Inc.'in EMEA M&A Yöneticisi, aynı zamanda bankacılık, sermaye piyasaları ve danışmanlık başkan yardımcısı olan Alison Harding-Jones’e göre stratejik M&A işlemleri ilk önce gerçekleşecek ve tedarik zincirlerini güvence altına almak ve desteklemek için sektör içi konsolidasyon ve dikey entegrasyon işlemleri ön plana çıkacak. Örneğin bir otomobil üreticisi veya imalat sanayi şirketi, tedarik zincirini çeşitlendirmek veya yabancı bileşenlere olan bağımlılığı azaltmak için bir tedarikçi satın alabilir. 

Özel sermaye şirketleri (Private Equity), şu an portföylerindeki şirketleri yönetebilmek için epey zorlansalar da piyasalar istikrar kazandığında kullanabilecekleri 2 trilyon dolar büyüklüğünde bir kaynağı (war chest) ellerinde tutuyorlar. Krizden en sert etkilenen ve şuan oldukça kelepir hale gelen bazı sektörler -enerji, turizm, yiyecek ve içecek sektörü (kafe, restoran, bar vs)- ileride en büyük kazanç sağlanan yatırımlara dönüşebilir.

2008-09 finansal krizi M&A işlemlerini oldukça kötü etkiledi. 2007 yılının 2. çeyreğinde o güne kadar tüm zamanların en yüksek çeyrek bazlı seviyesi olan 246 milyar dolar görülmüşken, Lehman Brothers Holdings Inc.’nin de iflas ettiği 2008'in 3. çeyreğinde toplam işlem hacmi 24,5 milyar dolar seviyelerine kadar geriledi. M&A işlem hacmi o dönemlerde bir çeyrekte 100 milyar dolar seviyesine bir daha ulaşamadı ve tekrar toparlanması iki yıl sürdü.

Birçok potansiyel alıcı, büyük hamleler yapmadan önce krizin sona ermesini beklemeyi tercih edebilir. Bu şirketler bugünlerde önemi giderek artan nakit paranın avantajını değerlendirmeyi ve kendi mevcut işlerine odaklanmayı tercih edebilirler. Apollo Global Management Inc. daha önce peşine düştüğü dijital medya ve pazarlama hizmetleri şirketi Tegna Inc.’yi almaktan vazgeçti. Benzer şekilde; Asbury Automotive Group Inc. daha önce anlaşmaya vardığı 1 milyar dolarlık Park Place Dealerships satın alma işleminden çekildiğini açıkladı.  

BNP Paribas SA’nın EMEA M&A Yönetici Bruno Villard, krizin küresel ekonomi üzerindeki sert etkisi göz önüne alındığında yaşanan krizin M&A işlemlerinde geçici bir sapma şeklinde değil, kalıcı bir etkisi olabileceğinin de göz ardı edilmemesini tavsiye ediyor.

Bu yazı 07.04.2020 tarihinde Bloomberg web sitesinde M. Balezou, C. Tse ve N. Ahmed imzasıyla yayımlanan yazının çeşitli eklemeler yapılarak özet çevirisidir. Yazının orjinaline erişim için;

https://www.bloomberg.com/news/articles/2020-04-07/dealmakers-look-beyond-coronavirus-crisis-for-m-a-opportunities